Hi-tech moderná kuchyňa

tuningová kuchyňaPredstavte si kuchyňu, ktorá je sťa by ušitá na vašu mieru a zároveň vybavená najmodernejšími technológiami nielen elektrotechnického, ale aj technologického charakteru.

Tuningová kuchyňa - nenachádzame sa v oddelení sci-fi, pretože budúcnosť práve začala. Prispôsobovanie hi – tech kuchýň a ich úprava vo vzťahu k majiteľovi  môžeme s pokojným svedomím nazvať kuchynským tuningom.

Slovíčko tuning si najčastejšie spájame s automobilovým priemyslom, kde vyjadruje úpravu, nastavenie a vyladenie motora, podvozku, karosérie či interiéru. V angličtine znamená tuning ladenie, vyladenie a my si budeme musieť zvyknúť hovoriť o ňom aj v iných súvislostiach, ako s automobilmi. Kuchyňa a kuchynská linka znamenali ešte pred niekoľkými rokmi miesto a zariadenie na prípravu jedál a pokrmov. Časť obydlia, ktoré bolo kráľovstvom šikovných gazdiniek. Jednoducho – priestor na varenie.

Dnes to už ani zďaleka neplatí. Hovorí sa síce, že sto ľudí – sto chutí a tak mnohí by najradšej chceli zachovať tradičné posolstvo kuchyne a svoju starú drevenú linku by nevymenili ani za nič na svete. Na druhej strane však takmer závratným tempom stúpa počet jedincov, ktorí chcú mať modernú kuchyňu vytvorenú doslova na svoj obraz. S tým, že hlavne kuchynská linka sa bude líšiť zovňajškom aj vybavením od všetkých ostatných. V dnešnej dobe to totiž vôbec nie je problém.

Ak hľadáte spoľahlivú firmu na výrobu alebo predaj kuchynských liniek a kuchynského nábytku, vyberte si z internetového katalógu firiem Stavebnik.sk v sekcii Kuchyne, interiér, nábytok
Oslovte naraz niekoľko firiem a nechajte si vypracovať cenovú ponuku cez systém Zadaj dopyt

20. storočie bolo obdobím, v ktorom sa kuchyňa separovala od ostatných miestností  v dome či byte a v ktorom vyzerali kuchynské linky (v určitých časových obdobiach) „akoby ich jedna mater mala“.

Niet divu. Socialistický realizmus mal rád jednotnosť – rovnošaty, uniformy, domy, byty, autá, spotrebiče, nábytok – veľký výber nebol. A navyše s platovými podmienkami  robotníckej triedy išla ruka v ruke éra najlacnejších materiálových riešení. Kuchynské linky nevynímajúc. Moderná kuchyňa 21. storočia je však presným opakom storočia predchádzajúceho. Dokonale sa včlenila do obytnej zóny a k jej názvu pribudol prívlastok hi-tech. Čo to znamená?

Zmenil sa v prvom rade materiál, z ktorého sa kuchynské linky vyrábajú. Drevo a lisované dosky z drevotriesky nahradil kov, sklo, keramika a iné odolné materiály, ktoré sú trváce a dalo by sa povedať že takmer nezničiteľné. Niet divu. Na ich vývoji sa podieľali výskumníci , ktorí mali výnimočné vzory v najnovších technológiách automobilového a leteckého priemyslu a nevynechali ani poznatky NASA. Aj vďaka mnohým elektronickým „vychytávkam“ prestala byť kuchyňa iba priestorom na varenie. Je zónou, v ktorej majitelia sledujú televíziu, počúvajú hudbu, alebo tu posedia s priateľmi. Bez preháňania je najfrekventovanejším miestom v byte.

 

Tuningová kuchyňa vám šetrí aj peniaze za účty

Za veľa peňazí menšie účty. Paradoxne má táto veta hlboký zmysel, aj keď to na prvý pohľad tak nevyzerá. Bola to práve elektrifikácia, teda častejšie využívanie spotrebičov, ako umývačka riadu, kávovar a dokonca aj vstavaný televízor v kuchynských linkách, ktoré zvýšili investície do nich. Na druhej strane sa najnovšie elektrospotrebiče vyznačujú energetickou úspornosťou najvyššej triedy. Keď sa táto vlastnosť spojí s inteligenciou kuchynskej linky, tak účty za elektrickú energiu budú naozaj nižšie. Príkladom je napríklad takzvané inteligentné varenie. Gazdinka si vyberie z bohatej ponuky video receptov, ktoré sa jej potom objavujú na obrazovke televízora. Zvolí si počet osôb, pre ktorých chce navariť a dozvie sa presnú gramáž a litráž ingrediencií.

Recept je časovo takmer presne vypočítaný a keďže malý počítač vstavaný v kuchynskej linke nenapája len televízor, ale ovláda takmer všetky elektrospotrebiče, bude neoceniteľným pomocníkom pri presnom nastavení teploty platne variča či rúry na pečenie, ktorú uvedie do prevádzky s dostatočným časovým predstihom tak, aby bola napríklad po vykysnutí koláča vyhriata na požadovanú teplotu. Zároveň ju však nenechá zbytočne odoberať elektrickú energiu. V konečnom dôsledku tak začnete šetriť a vaše účty sa začnú zmenšovať. Nielen za elektrickú energiu a plyn, ale trebárs aj za vodu. Inteligentná vodovodná batéria si dokáže zapamätať to, ako si predvolíte teplotu vody na umývanie riadu, na oplachovanie a podobne. Nezdržujete sa tak jej nastavovaním a zbytočným míňaním vody. Vodovodná batéria vám ju spoľahlivo „namieša“.

Súčasťou hi-tech modernej kuchyne sú štandardne aj nádoby na triedený odpad so špeciálnymi vreckami a malým drvičom. Ergonomické odkladacie priestory skriniek ponúkajú rôzne spôsoby otvárania dvierok a ukladania riadu tak, aby ste mali dokonalý prehľad o tom, čo kde máte. Fragranitové drezy z drvenej žuly v obľúbenej čiernej a pieskovej farbe sa tvarovo dokážu prispôsobiť kuchynskej linke, ktorá ako celok bude vo vašom obydlí pôsobiť naozaj úžasne. Doslova tuningovo.

 

V súvislosti s témou kuchyne by vás mohli zaujať články na Stavebnik.sk v sekcii Trendy kuchýň 

Foto: sweethousedecorating.com

(i.n)